Spotkanie z autorem fotografii o Czarnobylu

Jacek GulczewskiDo opuszczonego miasta najpierw przyszły gryzonie. Potem pojawiły się wilki, lisy, a nawet, niewidziane od setek lat, niedźwiedzie. Prypeć - niegdyś 50-tysięcznie miasto w pobliżu byłej elektrowni w Czarnobylu żyje obecnie w pełniej symbiozie z przyrodą. Wdarła się ona przez rozbite okna oraz kruszejące mury i chyba na zawsze odebrała miasto człowiekowi.

Miasto zostało założone 4 lutego 1970 r. jako osiedle dla pracowników Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej w odległości około czterech kilometrów od samej elektrowni. 27 kwietnia 1986 r., dzień po katastrofie w Czarnobylu, zapadła decyzja o ewakuacji miasta. Około 50 tysięcy mieszkańców do wieczora musiało opuścić swoje domy.

Dla pracowników elektrowni i ich rodzin w latach 1986–1988 zbudowano nowe miasto Sławutycz.

Czarnobyl - Pomnik ku czci strażakówObecnie miasto Prypeć jest niemalże skansenem ostatnich lat epoki radzieckiej. W opuszczonych budynkach znaleźć można rzeczy pozostawione przez jego byłych mieszkańców. W niektórych miejscach zobaczyć można przygotowania do Święta Pracy które miało być obchodzone 1 maja 1986 roku (cztery dni po ewakuacji miasta).

Odwiedził Strefę Zero, gdzie czas się zatrzymał. Jacek Gulczewski, gdański fotoreporter zrobił znakomite zdjęcia w Czarnobylu i jego okolicach. Zapraszamy na spotkanie z autorem, który opowie o swych wrażeniach z miasta widma. Zapraszamy do sali GOPS, ul. Parkowa 20 sierpień 2019, godz. 10.00

Zobacz fotorelacje

Pobrano z fanpage Jacka Gulczewskiego